Jelenia

  • jest
  • SPOKO

Bestiariusz Jeleniogórski

Bestiariusz Jeleniogórski Tom IV

Czym jest Bestiariusz Jeleniogórski?

To przede wszystkim synergia moich trzech największych pasji. Zamiłowania do pisania, fotografii górskiej i rysunku. Połączenie tych aktywności doprowadziło do narodzin pomysłu, który karmiony mgłami, magią Karkonoszy i pięknem terenów leżących u ich stóp, przybrał formę książki. Książki, która ma już cztery tomy, a piąty jest w przygotowaniu. 

Zawartość

Każdy Bestiariusz Jeleniogórski można podzielić na dwie części. Pierwsza z nich to powieść fantasy, której fabuła przenosi nas do mglistego świata Jelarzy. Intrygującej i tajemniczej społeczności, żyjącej w odizolowaniu od innych ludów u podnóża Gór Olbrzymich — w Krainie Wiecznych Mgieł. Druga część książki to zbiór Bestii wraz z ich wizerunkami i opisami. Bestii, na które natknąć się można w Karkonoszach, Rudawach Janowickich, Górach Izerskich, Kaczawskich, Sokolich i Ołowianych oraz w samej Kotlinie Jeleniogórskiej. Mgielne mamidła uchwycone zostały na kadrach, ustrzelonych podczas moich fotograficznych wojaży po tych terenach. Są one częścią świata przedstawionego w fabule, a ich obecność tłumaczy wiele zjawisk i prawidłowości natury.

Sudecka mitologia?

Pozycja ta to przede wszystkim hołd dla piękna tego regionu. Uchwycenie w namacalnych ramach jego magii, różnorodności i niepowtarzalnego klimatu, a także zuchwała próba stworzenia karkonoskiej mitologii. Na chwilę obecną powieść liczy ponad 800 stron, a do życia powołanych zostało ponad 200 różnorodnych Bestii — od potężnych tytanów zamieszkujących najwyższe szczyty Sudetów, po te najmniejsze byty, egzystujące w norach i wykrotach, gdzieś na skraju jelarskiego świata, nieustannie oplecionego nieprzeniknionymi mgłami.

Nie ma to związku z bestiariuszem słowiańskim ani z Liczyrzepą znanym z legend karkonoskich. Tutaj tworzy się nowy świat nieznanych dotąd stworów.  

Co wyróżnia wydanie kolekcjonerskie?

Pierwsze wydania każdego tomu Bestiariusza Jeleniogórskiego to zawsze wydania kolekcjonerskie — czyli takie, które obok treści mają również wysoką wartość wizualną. Co je wyróżnia? Można by rzec, że wszystko, a konkretnie: 

Format książki

Materiał okładki

Tłoczenie napisów 

Uszlachetnianie brzegów 

Papier 

Wygląd to jednak nie wszystko. Chodzi przede wszystkim o treść. Wydania kolekcjonerskie to nie tylko powieść fantasy, ale dodatkowo:

Bestie niepublikowane w Internecie

Album fotograficzny Karkonoszy i okolic

Jelarskie mapy Krainy Wiecznych Mgieł 

Ręcznie numerowany i podpisany każdy egzemplarz

Limitowany nakład 

Wspieranie lokalnego twórcy 

Twoja Inwestycja

Prezent dla wspierającej mnie społeczności 

To dzięki Wam, ludziom zakochanych w Karkonoszach, Jeleniej Górze, okolicznych krajobrazach i Bestiach w nich żyjących dzisiaj możemy trzymać w rękach najprawdziwsze wydanie fizyczne Bestiariusza Jeleniogórskiego. To Wy zachwyciliście się pierwszymi ilustracjami, to Wy chcieliście więcej mojej twórczości, to w końcu Wy wpadliście na pomysł, by wszystkie moje dotychczasowe prace zebrać w jednym miejscu, w postaci książki. I to dzięki Wam i waszemu zaufaniu do całego przedsięwzięcia możemy wspólnie cieszyć się dziś fizycznym wydaniem już czwartego tomu. 

Cząstka Jeleniej Góry i Karkonoszy zawsze w Twoim domu

Zawsze kiedy odwiedzam jakieś nowe miejsce, chcę ze sobą zabrać cząstkę wyjątkowego klimatu, jaki towarzyszył mi podczas wojaży w nowe zakamarki świata. Szukam, by było to coś niepowtarzalnego, tam stworzonego, najlepiej przez lokalną społeczność. Takie pamiątki mają dla mnie dużą wartość sentymentalną. Jeśli Tobie również bliskie są takie „kawałki duszy z danego miejsca”, Bestiariusz Jeleniogórski jest najlepszą pamiątką z Karkonoszy i Jeleniej Góry, gotów by pojechać z Tobą do domu, gdziekolwiek on jest 🙂