Zagajniki to niewielkie stworzenia zamieszkujące gęste zarośla, krzaki i młodniki, których wiele spotkać można na terenie Kotliny. Istoty te upodobały sobie te miejsca z jednego bardzo ważnego powodu. Są one niczym małe magazyny kumulujące mgłę przyprawioną porannymi promieniami słońca. Dzięki temu mają łatwy dostęp do pokaźnego źródła energii. Wystarczy postać chwilę w tak magicznej scenerii, aby poczuć przypływ dobrych emocji, pozytywnych myśli i wibracji. Właśnie tym żywią się Zagajniki.

Z natury są bardzo płochliwe, dlatego zawsze kryją się w smugach światła, przez co o wiele trudniej je wypatrzeć. Gdy słońce już przywita się ze światem, a mgielne opary odejdą w zapomnienie, byty te chowają się w gęstych zaroślach, gdzie niepokojone jedynie przez sikorki i wróble oczekują kolejnego świetlistego przedstawienia.

Zimą natomiast, gdy liściasty kamuflaż opadnie już na ziemię, wrastają w gałęzie zarośli, pokrywając się korą chroniącą od mrozu. W tym charakterystycznym dla siebie letargu trwają do wiosny, kiedy ciepłe promienie słońca i białe obłoki znów wystąpią w jednym tańcu.

[fragmenty pochodzą z Bestiariusza Jeleniogórskiego, tom 1]